Pravidla volejbalu

Obsah:

  1. Kde a kdy vznikl volejbal
  2. Základní pravidla
  3. Pozice hráčů volejbalu
  4. Střídání hráčů
  5. Rozměry hřiště
  6. Výška sítě
  7. Minivolejbal
  8. Český volejbalový svaz (ČVS)

jannes-glas-0NaQQsLWLkA-unsplash

Kde a kdy vznikl volejbal?

Volejbal vznikl v roce 1895 v americkém státě Massachusetts. Jeho tvůrcem byl William G. Morgan, který pracoval jako ředitel oddělení tělesné výchovy v YMCA (Young Men's Christian Association) v městě Holyoke. Volejbal původně vznikl jako alternativní sport pro muže, kteří nehledali náročný a fyzicky náročný sport jako basketbal.

Morgan chtěl vytvořit novou hru, která by kombinovala prvky tenisu, basketbalu, baseballu a házené. Hra se původně nazývala "Mintonette" a hrála se na menším hřišti než dnešní volejbal a bez použití sítě. Později byla hra přejmenována na volejbal a přidána byla i síť.

Volejbal rychle získal popularitu nejen v USA, ale i v jiných zemích. V roce 1947 byla založena Mezinárodní volejbalová federace (FIVB), která je dnes nejvyšší autoritou v oblasti volejbalu. Volejbal se stal olympijskou disciplínou poprvé v roce 1964 v Tokiu a od té doby se stal jedním z nejoblíbenějších sportů na světě.

Základní pravidla volejbalu

Volejbal je sport, který se hraje na dvě strany a cílem je poslat míč přes síť na stranu soupeře tak, aby se mu ho nepodařilo vrátit zpět. Hraje se s volejbalovým míčem a během hry mohou hráči používat ruce i nohy k úderu míče.

Následují základní pravidla volejbalu:

  1. Každý tým má šest hráčů, z toho tři jsou umístěni na každé straně sítě. Existují také varianty, které se hrají s menším počtem hráčů.

  2. Cílem hry je poslat míč přes síť a na stranu soupeře: Hráči se snaží poslat míč přes síť a na stranu soupeře tak, aby se mu ho nepodařilo vrátit zpět. Pokud se míč dotkne země na straně soupeře nebo pokud soupeř nedokáže vrátit míč přes síť, získává tým bod.

  3. Hráč, který servíruje, musí stát na zadní čáře a míč musí poslat přes síť na stranu soupeře. Pokud servis skončí v autu (mimo hřiště), tým ztrácí bod.

  4. Hráči se mohou dotknout míče rukou i nohou, ale mohou jej úderem dotknout pouze dvakrát za sebou, a to bez pomoci jiného hráče.

  5. Hráči se nesmějí dotýkat sítě ani během hry, ani po ní, a to ani když se snaží zachránit míč.

  6. Hra se hraje na tři vítězné sety: Zápas se hraje na tři vítězné sety, každý set se hraje na 25 bodů. Pokud se dostane hra do rozhodujícího setu, ten se hraje na 15 bodů.

Tato pravidla jsou základní a mohou se v závislosti na úrovni soutěže nebo specifických pravidlech mírně lišit.

Pozice hráčů volejbalu

Ve volejbale existuje 5 základních pozic, které jsou označovány písmeny od A do E:

A - smečař - Hráč, který útočí z výšky nad síť a snaží se dostat míč na druhou stranu hřiště za pomocí silného úderu.

B - blokař - Hráč, který se snaží zastavit smečaře soupeře. Blokař se nachází v přední části hřiště a snaží se blokovat útoky soupeře.

C - univerzál - Hráč, který může hrát na jakékoliv pozici na hřišti. Univerzál je obvykle schopen zahrát jak smeč, tak i přihrávku.

D - nahrávač - Hráč, který přebírá míč od obrany a zajišťuje, aby byl připraven pro útok. Nahrávač je nejdůležitější pozicí na hřišti, protože rozhoduje o průběhu útoku.

E - libero - Hráč, který se specializuje na obranu a příjem podání soupeře. Libero může vstupovat a opouštět hřiště bez ohledu na pravidla výměny hráčů.

Střídání hráčů ve volejbale

Střídání je důležitou součástí volejbalu, která umožňuje týmům využívat svých hráčů co nejefektivněji. Střídání probíhá za přítomnosti rozhodčího a musí být provedeno podle stanovených pravidel.

Každý hráč na hřišti má své označení podle pozice, na které hraje. Pokud hráč z pozice odchází, nahrazuje ho hráč z pozice, která není na hřišti a oba hráči si vymění místa na střídačce. Střídání se provádí vymezeným místem na střídačce.

Rozměry volejbalového hřiště

Poznámka_2023-03-16_141646-removebg-preview

Volejbalové hřiště má standardní rozměry 18 metrů na délku a 9 metrů na šířku. Hřiště je rozděleno na dvě stejně velké poloviny, velikost volejbalového hřiště pro jeden tým je tedy 9 metrů na délku a 9 metrů na šířku. Volejbalové hřiště může být umístěno jak na venkovním, tak i na vnitřním sportovním areálu. Na venkovních hřištích se obvykle používá písek nebo tráva jako povrch, zatímco na vnitřních hřištích se používá tvrdý povrch s podkladem z umělé hmoty nebo dřevotřískových desek.

 

Volejbalové míče

Volejbalový míč je míč určený speciálně pro hru volejbal. Míče jsou vyráběny z různých materiálů, jako jsou kůže, syntetické materiály nebo kombinace obou. Míče na volejbal jsou obvykle rozděleny do kategorií podle jejich úrovně a použití. Například existují soutěžní míče pro profesionální hráče a tréninkové míče pro rekreační hráče nebo pro trénink.

Celkově je důležité vybrat si kvalitní volejbalový míč, který odpovídá vaší úrovni hry a který vám umožní dosáhnout vašeho maximálního výkonu na hřišti.

Pokud si nevíte rady jak přesně vybrat volejbalový míč, neváhejte si v pár okamžicích projít našeho jednoduchého průvodce a bude Vám hned jasné Jak vybrat volejbalové míče

13438_273132-beachvolejbalovy-mic-gala-smash-plus-10-bp-5163-s-removebg-preview

Volejbalová síť

264526_volejbalova-sit-extra-liga-schvalena-cvs-pro-zapasy-nejvyssi-urovne-removebg-preview

Mezi oběma polovinami volejbalového hřiště je síť. Výška volejbalové sítě se liší pro muže, pro ženy a pro mládež. Pro muže je síť ve výšce 2,43 metru a pro ženy 2,24 metru. Síť má délku 9,5 metru a šířku 1 metr. Oka volejbalové sítě jsou vysoké a široké 10cm. 

Na každé straně sítě se nachází páska, která označuje volejbalovou hranici. Tato páska je 5 cm.

Okrajové čáry jsou součástí hřiště a označují jeho hranice. Pro signalizaci výskytu chyb se používají anténní tyče, které jsou umístěny na každé straně sítě a označují výšku sítě. Tyče jsou vysoké 1,8 metru a jsou opatřeny pruhy v barvě, která kontrastuje s barvou sítě.

Je důležité dbát na to, aby byla síť správně napnuta a aby se její výška dodržovala, aby byla hra fair a aby nedocházelo k neúmyslným chybám. V průběhu zápasu mohou hráči požádat rozhodčího o úpravu napětí sítě, aby byla udržena správná výška.

Volejbalové sloupky

Volejbalové sloupky jsou jednou z nejdůležitějších součástí volejbalového hřiště. Sloupky slouží k upevnění sítě a určují výšku sítě nad zemí. Sloupky by měly být stabilní, aby se sít nezačala během hry posouvat. Zároveň by měly být i lehké, aby je bylo snadné přemisťovat, když se hřiště přesouvá nebo uklízí.

Minivolejbal

Minivolejbal je speciální forma volejbalu pro děti a mládež, která je upravena tak, aby odpovídala jejich fyzickým a vývojovým schopnostem. Hraje se na menším hřišti a s nižší sítí, než je tomu u standardního volejbalu. Pravidla jsou také upravena tak, aby byla hra pro děti přístupnější a snadnější.

Minivolejbal má mnoho výhod pro děti a mládež. Díky menšímu hřišti a nižší sítí je hra pro ně přístupnější a zábavnější. Hráči se také naučí spolupráci, taktickému myšlení a rozvíjejí své volejbalové schopnosti. Minivolejbal pomáhá dětem a mladým lidem rozvíjet se nejen v oblasti sportu, ale také v osobním růstu, sociálních dovednostech a zdraví.

 

Barva

Počet hráčů

Forma

Žlutý

2

přehazovaná

Oranžový

2

neplynulý

Červený

2

plynulý prstový

Zelený

3

plynulý

Modrý

3

plynulý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oficiální pravidla minivolejbalu jsou ke stažení zde

Český volejbalový svaz (ČVS)

Český volejbalový svaz (ČVS) je oficiální organizace, která sdružuje všechny volejbalové kluby a hráče v České republice. Zabývá se organizováním a regulováním volejbalových soutěží, vzděláváním trenérů a rozhodčích, podporou a propagací volejbalu v České republice a reprezentováním České republiky v mezinárodních volejbalových soutěžích.

ČVS byl založen v roce 1928 a je jedním z nejstarších sportovních svazů v České republice. Sídlí v Praze a má více než 28 tisíc registrovaných hráčů a 600 klubů. ČVS organizuje soutěže pro muže, ženy, dorostence, juniory, kadety a mini-volejbalisty.

Česká republika se v posledních letech stala významnou zemí v oblasti volejbalu. České týmy a hráči dosahují významných výsledků jak na domácí, tak i na mezinárodní úrovni. ČVS podporuje volejbalový sport v České republice a snaží se ho co nejvíce popularizovat a rozvíjet.

Oficiální stránky ČVS jsou k dispozici zde