Průvodce pravidly beachvolejbalu

Obsah:

 1. Kdy a kde vznikl plážový volejbal
 2. Pravidla beachvolejbalu
 3. Míč na beach volejbal
 4. Hřiště na beach volejbal
 5. Plážový volejbal na LOH

Plážový volejbal je varianta volejbalu, která se hraje na písečných plážích nebo jiných plochách pokrytých pískem. Hraje se většinou ve dvojicích a každý tým má 2 hráče. Hlavním cílem hry je poslat míč přes síť na stranu soupeře a získat tak bod. Každý tým má 3 doteky na to, aby se pokusil odeslat míč na druhou stranu. Plážový volejbal je sport, který vyžaduje rychlost, sílu a koordinaci a je oblíbený na celém světě. Mezi nejvýznamnější mezinárodní turnaje patří Mistrovství světa v plážovém volejbalu a Letní olympijské hry, kde je plážový volejbal od roku 1996 oficiální disciplínou.

jannes-glas-0NaQQsLWLkA-unsplash

 

Kde a kdy vznikl plážový volejbal?

Plážový volejbal má relativně krátkou historii, která sahá do 20. let 20. století. V roce 1922 hráli na pláži v Santa Monice v Kalifornii mladí lidé volejbal na písku, což bylo pro tuto dobu neobvyklé. Původní název této hry byl "beach volleyball" a hrálo se s měkkým míčem na písku.

První oficiální turnaj v plážovém volejbale se konal v roce 1948 v kalifornském městě Will Rogers State Beach. V té době byl plážový volejbal ještě velmi neznámý a hrálo se na něm jen v malém měřítku.

V 60. letech 20. století začal plážový volejbal získávat na popularitě a hrálo se na něm nejen v Kalifornii, ale i v dalších státech USA. V roce 1965 byla založena Americká asociace plážového volejbalu (AVP), která se stala organizátorem turnajů a podporovala rozvoj této sportovní disciplíny.

V 80. a 90. letech 20. století se plážový volejbal stal oblíbeným sportem po celém světě. V roce 1996 byl plážový volejbal zařazen na program olympijských her v Atlantě a stal se oficiálním sportem na letních olympijských hrách.

Dnes je plážový volejbal populární sportovní disciplínou, kterou hrají tisíce lidí po celém světě. Hráči soutěží na turnajích a mistrovstvích světa a sport se stává stále více profesionálním.

Základní pravidla beach volejbalu

Beach volejbal se hraje podobně jako volejbal na hřišti, ale s několika odlišnostmi. Následují základní pravidla beach volejbalu:

 1. Hraje se ve dvojicích a každý tým má 2 hráče.
 2. Beach volejbal hřiště má rozměry 16 metrů na délku a 8 metrů na šířku.
 3. Síť má výšku 2,43 metru pro muže a 2,24 metru pro ženy.
  • Děti do 16 let mají výšku sítě 2,24 (chlapci i dívky)
  • Děti do 14 let mají výšku sítě 2,12 (chlapci i dívky)
  • Děti do 12 let mají výšku sítě 2,00 (chlapci i dívky)
 4. Každý tým má 3 doteky na to, aby odeslal míč na druhou stranu.
 5. Pokud míč přistane na čáře, je považován za v hře.
 6. Hráč nesmí zahrát míč dvakrát po sobě.
 7. K zisku setu a zápasu je potřeba dosáhnout 21 bodů (s náskokem 2 bodů).
 8. V případě rozhodujícího setu je potřeba získat 15 bodů (s náskokem 2 bodů).
 9. Hráči se nesmí dotknout sítě žádnou částí těla
 10. Hráč nesmí zahrát prsty přes síť na polovinu soupeře
 11. Stejně tak nesmí hráč přijmout smeč a podání prsty.

Je důležité poznamenat, že pravidla mohou být v závislosti na soutěži a organizaci mírně upravena.

Míč na beach volejbal 

Míč na plážový volejbal je speciální typ volejbalového míče, který je navržen tak, aby byl vhodný pro hru na písku. Míče na plážový volejbal jsou obvykle větší než míče používané v klasickém volejbale.

Oficiální rozměry míče pro plážový volejbal jsou stanoveny Mezinárodní volejbalovou federací (FIVB). Podle pravidel FIVB musí mít míč průměr mezi 66 a 68 cm a váhu mezi 260 a 280 gramy.

Míče na plážový volejbal jsou obvykle vyrobeny z umělé kůže nebo jiného odolného materiálu, který snáší hru na písku. Mají také speciální vzor, který pomáhá hráčům udržet kontrolu nad míčem a ovládat jeho let.

Plážový volejbal se hraje s jedním míčem, který se používá po celou dobu zápasu. Hráči jsou zodpovědní za udržování míče v dobrém stavu a pravidelné čištění od písku a nečistot.

Ve světových soutěžích řízených FIVB se musí používat 4 míče. V takovém
případě je šest podavačů umístěno v čtyřech rozích volné zóny a po jednom
za rozhodčími

 

13438_273132-beachvolejbalovy-mic-gala-smash-plus-10-bp-5163-s-removebg-preview

Poznejte beach volejbal hřiště

Beach volejbalové hřiště se liší od běžného volejbalového hřiště v několika aspektech, aby lépe vyhovovalo písečnému povrchu. Zde jsou některé základní charakteristiky beach volejbalového hřiště:

Velikost hřiště - rozměry

Beach volejbalové hřiště je menší než standardní volejbalové hřiště. Jeho rozměry jsou 16 metrů na délku a 8 metrů na šířku.

Povrch

Hřiště je pokryto pískem, který se musí pravidelně udržovat a zvláště před každým zápasem upravit. Obvykle se používá speciální druh písku, který je dobře odvodňovaný a umožňuje hráčům snadněji se pohybovat.

Síť na beach volejbal

Síť v beach volejbale je o něco nižší než v běžném volejbale, a to 2,43 metru pro muže a 2,24 metru pro ženy. Síť je dlouhá 8,5 m a 1m (+ / -/3cm) široká, když je pevně napnuta, umístěna svisle nad osou hřiště. 

Označení

Hřiště má lajny na beach volejbal, které jsou dobře viditelné na písku. V některých případech se také používají speciální míče s jasnou barvou pro lepší viditelnost na písku. Všechny čáry jsou 5 cm široké. Čáry musí být výrazné a v kontrastu k barvě písku. Všechny čáry jsou umístěny uvnitř hřiště a jsou jeho součástí.

Oficiální pravidla beach volejbalu ke stažení zde

Plážový volejbal na LOH

Plážový volejbal se stal oficiální disciplínou na letních olympijských hrách poprvé v roce 1996 v Atlantě, kdy byla zařazena jako exhibiční sport. Od olympijských her v Sydney v roce 2000 se plážový volejbal stal plně oficiální disciplínou a od té doby je pravidelně součástí olympijského programu.

V plážovém volejbale soutěží na každé straně dva hráči, kteří bojují o body a snaží se zvítězit ve dvou setech. Na olympijských hrách se soutěží v mužské a ženské kategorii.

Od svého začátku na olympijských hrách se plážový volejbal stal velmi populární a divácky atraktivní sport. Na každé olympiádě přitahuje mnoho fanoušků a podporovatelů a je jedním z nejvyhledávanějších sportů na letních olympijských hrách.

braedon-mcleod-V_ZXb2f8oJQ-unsplash (1)