Vše, co potřebujete vědět o rozměrech fotbalového hřiště

Obsah:

 1. Oficiální rozměry
 2. Hřiště pro mládež
 3. Vyznačení hřiště
 4. Typy povrchů
 5. Rozdíly mezi profi a amatérskými hřišti

Fotbal je jedním z nejpopulárnějších sportů na světě a hraje se na různých hřištích. Znalost rozměrů fotbalového hřiště je nezbytná pro každého hráče, trenéra nebo fanouška. Pomáhá pochopit, jak by se hra měla hrát, jaké strategie lze použít a jaký typ taktiky by měl být použit. V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o rozměrech fotbalového hřiště – od velikosti a rozměrů až po předpisy a pravidla.

Oficiální rozměry fotbalového hřiště

Oficiální rozměr fotbalového hřiště je stanoven Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA) a musí být dodržován při oficiálních soutěžích.

Délka fotbalového hřiště musí být mezi 100 a 110 metry a šířka mezi 64 a 75 metry. Obvykle jsou hřiště čtvercového nebo obdélníkového tvaru, ale FIFA umožňuje i jiné tvary, pokud jsou splněny požadavky na délku a šířku.

Na obou koncích hřiště jsou umístěna branková pole s brankami o šířce 7,32 metru a výšce 2,44 metru. Branková pole jsou umístěna na koncích hřiště a oddělena od zbytku hřiště bílými liniemi, které se nazývají brankové čáry. Na opačných stranách hřiště jsou umístěny tzv. půlící čáry, které oddělují obě poloviny hřiště.

Nejznámější fotbalové stadiony na světě mají právě většinou tyto rozměry:

 • Camp Nou: 105 x 68m
 • Wembley: 105x68m
 • Old Trafford: 105x68m
 • Maracanã: 105x68m
 • Anfield: 101x68m
 • Stamford Bridge: 103x67m
 • Emirates stadium: 105x68m
 • San Siro: 105x68m
 • Allianz Arena: 105x68m

Rozměry fotbalového hřiště plánek

Fotbalové hřiště v mládežnických kategoriích

Fotbalového hřiště v mládežnickém kategoriích má různé rozměry podle věkové kategorie a regulí dané fotbalovou asociací. Následující jsou obecné rozměry pro mládežnický fotbal:

 • Pro kategorie U6 a U7 (hráči do 6 a do 7 let) se obvykle používá nejmenší hřiště s délkou 30-40 metrů a šířkou 20-30 metrů.

 • Pro kategorie U8 a U9 (hráči do 8 a do 9 let) jsou rozměry hřiště obvykle 40-50 metrů na délku a 30-40 metrů na šířku.

 • Pro kategorie U10 a U11 (hráči do 10 a do 11 let) jsou rozměry hřiště obvykle 50-60 metrů na délku a 35-45 metrů na šířku.

 • Pro kategorie U12 a U13 (hráči do 12 a do 13 let) jsou rozměry hřiště obvykle 60-70 metrů na délku a 45-55 metrů na šířku.

Je však důležité mít na paměti, že rozměry fotbalového hřiště v mládežnickém fotbale se mohou lišit podle země, regionu nebo soutěže, takže je vždy nezbytné ověřit aktuální pravidla daného hřiště a asociace.

Vyznačení fotbalového hřiště

Fotbalové hřiště se vyznačuje pomocí bílých linií, které oddělují jednotlivé části hřiště a určují, kde se nacházejí hranice hřiště a branková pole. Následující jsou běžné linie a oblasti, které se vyznačují na fotbalovém hřišti:

Poznámka 2022-05-03 115832

Brankové území

Brankové území, také nazývané brankové pole, je oblast nacházející se na obou koncích fotbalového hřiště před brankou. Je to část hřiště, kde se obvykle odehrává většina gólových situací.

Brankové území je ohraničeno bílými liniemi a vyznačuje se čtvercovým tvarem o šířce 16,5 metru a výšce 40,3 metru. Na obou koncích brankového pole jsou umístěny branky, které jsou vysoké 2,44 metru a široké 7,32 metru.

Brankové území je zvláštní oblastí na fotbalovém hřišti, kde se uplatňují speciální pravidla, jako jsou například pravidla o ofsajdu. Pokud hráč vstoupí do brankového území a současně se nachází blíže k brankové čáře než lopta a poslední obránce soupeře, který nebrání na brankové čáře, pak se jedná o ofsajd a hra se přeruší a pokračuje volným kopem z místa, kde hráč v ofsajdu byl.

Brankové území se také používá k určení místa pro výkop po gólu a k pokutovým kopům. Pokud hráči soupeřícího týmu poruší pravidla v oblasti brankového území, může být nařízen pokutový kop.

Půlící čára

Toto je bílá linie, která se nachází uprostřed hřiště a odděluje ho na dvě poloviny.

Čáry pro aut

Jsou to bílé linie, které se nacházejí na obou stranách hřiště a vymezují oblasti pro autový vhazování. Tyto linie jsou rovnoběžné s půlící čarou.

Kruhy

Jsou to bílé kruhy, které se nacházejí na obou stranách půlící čáry a označují místo, kde musí hráči stát při úvodním nástupu a kopu z prostoru půlící čáry.

Odstupová čára

Toto je bílá linie, která se nachází před oblastí pro pokutové kopy a vymezuje oblast, kde musí být ostatní hráči, když se kopají pokutové kopy.

Pokutový puntík

Pokutový puntík nebo-li pokutové místo, což je bílý kruh nacházející se na brankové čáře, přesně 11 metrů od branky. Při kopu se ostatní hráči musí nacházet mimo brankové území a až za odstupovou čarou. Brankář protihráčova týmu musí stát na brankové čáře, přičemž se může pohybovat pouze tehdy, když se kopne míč.

Rohové území a praporky

Na každém rohu hřiště se také nachází praporek, který slouží k označení místa, kde se bude kopat rohový kop. Praporky jsou umístěny v každém rohu hřiště a jsou vysoké asi 1,5 metru. Pokud během hry dojde k jejich poškození nebo pokud jsou v cestě hráčům, rozhodčí je může přesunout nebo odstranit, aby nebránily hře.

Všechny tyto linie a oblasti jsou přesně vymezeny a musí být dodrženy během zápasu.

mceclip0-52_1

Přečtete si i náš Podrobný průvodce základními pravidly fotbalu

Jaké jsou různé typy povrchů

Fotbalové hřiště může mít různé typy povrchu. Tradiční povrch pro fotbalové hřiště je tráva, která musí být pravidelně sečena a udržována v dobrém stavu. Tráva musí být dostatečně hustá a rovnoměrná, aby hráči mohli hrát plynule a bez zranění. Kvalita trávy je také důležitá pro optimální odraz a kontrolu míče.

V posledních letech se stále více fotbalových hřišť stěhuje na umělé trávníky. Tyto trávníky jsou obvykle vyrobeny z plastových vláken, které jsou namontovány na elastickou podložku. Umělá tráva má výhodu, že je odolná vůči počasí a může být používána po celý rok. Navíc, umělá tráva je obvykle rychlejší než tradiční tráva, což umožňuje rychlejší a agresivnější hru.

Existují také další typy povrchů, jako jsou například písek, štěrk nebo asfalt. Tyto typy povrchů se obvykle používají pouze pro tréninkové účely nebo pro speciální turnaje.

Kvalita povrchu hřiště má velký vliv na kvalitu hry a může mít vliv na výsledek zápasu. Proto je důležité, aby byl povrch hřiště udržován v dobrém stavu a aby byl přizpůsoben potřebám hráčů a hry.

Zkoumání rozdílů mezi profesionálními a amatérskými fotbalovými hřišti

Existuje několik rozdílů mezi rozměry hřiště na fotbal pro profesionály a amatéry:

 1. Velikost hřiště: Profesionální fotbalová hřiště jsou obvykle větší než amatérská hřiště. Podle pravidel FIFA musí být délka profesionálního hřiště 100-110 metrů a šířka 64-75 metrů. V amatérském fotbale mohou být hřiště menší, což závisí na místních pravidlech.

 2. Kvalita trávy: Profesionální fotbalová hřiště mají obvykle vysokou kvalitu trávy. Tráva na těchto hřištích je pravidelně sečena, zalévána a hnojena, aby byla v dokonalém stavu pro hru. Na druhé straně, amatérská hřiště mohou mít trávu, která není tak kvalitní a není tak často udržována.

 3. Rozmístění branek: V profesionálním fotbale jsou branky umístěny v přesně stanovené vzdálenosti od sebe a od rohů hřiště, aby odpovídaly standardům FIFA. V amatérském fotbale mohou být branky umístěny více volně.

 4. Osvětlení: Profesionální fotbalová hřiště mají často osvětlení, které umožňuje hrát i večer a v noci. Amatérská hřiště obvykle takové osvětlení nemají.

 5. Ostatní vybavení: Profesionální fotbalová hřiště mohou mít také jiné prvky jako videokamery pro sledování zápasu, velké střídačky pro náhradníky a další prvky pro větší pohodlí hráčů a diváků. Na amatérských hřištích se tato vybavení nevyskytují často.

Celkově platí, že profesionální fotbalová hřiště mají obvykle vyšší standardy a jsou většinou lépe udržována než amatérská hřiště, což může mít vliv na kvalitu hry a bezpečnost hráčů.

stadium-g7e9279f6f_1280