Rozměry fotbalové branky

Obsah:

 1. Oficiální rozměry
 2. Další typy branek
 3. Branky v mládeži
 4. Tloušťka branky
 5. Odlišnosti napříč zeměmi
lesly-juarez-isWEKdSRCrA-unsplash

Oficiální rozměry fotbalové branky

 • Výška fotbalové branky: 2,44 metru (8 stop)
 • Šířka fotbalové branky: 7,32 metru (24 stopy)
 • Hloubka fotbalové branky: 0,5 metru (1,64 stopy)

Tato velikost fotbalové branky je platná pro mezinárodní soutěže, jako například Mistrovství světa ve fotbale. Nicméně, v některých nižších soutěžích, mohou být rozměry branky menší.

Obrázek1

Různé typy fotbalových branek a jejich rozměry

Napříč fotbalovým prostředím se dá najít různý rozměr fotbalové branky, které se liší jak výškou, tak i šířkou:

 1. Oficiální velikost - výška 2,44 metru, šířka 7,32 metru. Toto jsou rozměry, které se používají v mezinárodních soutěžích, jako například Mistrovství světa ve fotbale.

 2. Malé branky - jsou menší než standardní velikost a používají se pro trénink dětí. Výška bývá kolem 1,5 metru a šířka 3,66 metru.

 3. Futsalové branky - jsou menší a užší než standardní velikost. Výška je 2 metry a šířka 3 metry. Používají se v hale při hraní futsalu.

 4. Velké branky - jsou větší než standardní velikost a používají se například při tréninku brankářů. Výška může být až 3 metry a šířka 9 metrů.

Tyto velikosti se mohou lišit v závislosti na místě, kde se hraje a na úrovni soutěže.

Rozměry branky na fotbal v mládežnických kategoriích

Fotbalová brána pro mládežnické fotbalové soutěže má obvykle menší rozměr než klasické branky pro dospělé - používají menší branky než pro standardní soutěže pro dospělé. Tyto branky jsou navrženy tak, aby byly pro mladší hráče vhodné a umožnily jim snáze se dostat do branky a zlepšovat své dovednosti.

Konkrétní rozměry mládežnických branek se mohou lišit v závislosti na věkové kategorii hráčů a místních předpisech a pravidlech. Nicméně, zde jsou některé běžné rozměry, které může mít fotbalová branka v mládežnických soutěžích.

U nejmladších přípravek, které hrají stylem 4+1 je velikost branky 2x3m nebo 2x5m. Velikost fotbalové branky 2x5m je také využívána u malého fotbalu 5+1. U varianty, kdy se hraje 7+1 je možné využít jak branky o velikosti 2x5 m, tak po domluvě je možné hrát už na dospělácké branky 2,44 x 7,32m. 

chaos-soccer-gear-Cjfl8r_eYxY-unsplash

Tloušťka fotbalové branky

Pokud jde o tloušťku branky, FIFA neudává žádný přesný požadavek na tloušťku sloupů a horního břevna branky. Nicméně, všechny části branky musí být vyrobeny z pevného materiálu, který je schopen odolat nárazům a otřesům, a musí být dostatečně pevné, aby držely tvar a nedeformovaly se při normálním používání.

Velikost fotbalové branky v různých zemích

Většina zemí dodržuje standardní rozměry fotbalových branek stanovené Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA), což jsou branky o výšce 2,44 metru a šířce 7,32 metru. Nicméně, existují určité rozdíly v tom, jak se branky měří v různých zemích.

Například, ve Spojených státech se často používají imperiální jednotky místo metrických, takže se branky mohou měřit v stopách a palcích namísto metrů a centimetrů. V některých zemích se také používají různé materiály pro stavbu branek, což může mít vliv na jejich rozměry.

V některých zemích se také používají odlišné rozměry branky pro mládežnické soutěže. Například, v Kanadě jsou branky pro dětské soutěže menší než standardní velikost. V Japonsku se pro mládežnické soutěže používají branky, které jsou menší než standardní velikost, ale větší než futsalové branky.

Celkově lze říci, že i když jsou standardní rozměry branky uznávány celosvětově, může se v různých zemích lišit způsob měření a používané velikosti branky v závislosti na úrovni soutěže a věkové kategorii hráčů.

Oficiální i zkrácená pravidla fotbalu si můžete přečíst anebo stáhnout v našem článku Podrobný průvodce základními pravidly fotbalu.